Wsparcie dla młodych i przedsiębiorczych
Pasja i kreatywność – to cechy, których szuka u młodzieży Fundacja Grupy Unibep Unitalent. Została powołana po to, by pomagać rozwijać się przyszłym przedsiębiorcom. Działając od 5 lat stworzyła wiele służących temu projektów, ale też wspierała lokalną społeczność, reagując na bieżąco, gdy pojawiały się nowe, niespotykane dotąd sytuacje.
Historia tej organizacji zaczęła się 13 czerwca 2017 r., gdy decyzją właścicieli Unibep SA została powołana do życia. W Krajowym Rejestrze Sądowym została zarejestrowana 6 września 2017 r. Fundację Grupy Unibep Unitalent założyły trzy spółki Grupy Unibep: Unibep SA, Unidevelopment SA oraz Budrex Sp. z o.o. Przedstawiciele tych firm tworzą zgromadzenie fundatorów. Nad realizacją programu fundacji czuwa jej rada, zaś zarząd jest odpowiedzialny za jej bieżącą działalność. Skład zarządu przez lata był lekko modyfikowany, jednak niezmiennie Prezesem Unitalent jest Wojciech Jarmołowicz.
Fundacja pierwsze swe kroki skierowała do młodzieży, która była jej najbliższa, czyli do uczniów szkół średnich w Bielsku Podlaskim (tam znajduje się zarówno siedziba Unitalent, jak też Unibepu) oraz studentów w Białymstoku. Projekty miały za zadanie wesprzeć młodych ludzi w ich pasjach, umocnić ich samoocenę, wesprzeć w wystąpieniach publicznych i pierwszych krokach biznesowych. Młodzi ludzie pod okiem specjalistów mieli okazję napisać swoje pierwsze biznes plany, czy poznać tajniki pracy nad projektem.
Rzeczywistość 2020 r. zmusiła władze Unitalent do zmiany sposobu działania. Trzeba było dostosować się do nowej covidowej sytuacji. Fundacja Grupy Unibep rozpoczęła współpracę z Politechniką Białostocką przy produkcji przyłbic medycznych. Dzięki zaangażowaniu studentów do placówek medycznych w województwie podlaskim trafiło 2100 przyłbic. Unitalent przygotował też ok. 4,5 tysiąca maseczek wielorazowego użytku, które zostały przekazane uczniom szkół średnich w Bielsku Podlaskim. Zorganizowano też konkursy związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem w czasach epidemii koronawirusa. Maseczki trafiły również do emerytów Grupy Unibep.
Nadal w sytuacji pandemicznej Unitalent dołączył do grona organizatorów East Design Days oraz wydał płytę z kolędami nagraną przy udziale młodych wokalistów. Fundacja była też jednym z partnerów Adama Zdanowicza podczas bicia rekordu Guinnessa na jazdę najwyższym rowerem świata.
Unitalent od lat wspiera EDD, a także konkurs na Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości. Jest też jednym z partnerów (i pomysłodawcą) projektu Xylopolis, czyli miasta z drewna, który swoją premierę miał podczas EXPO 2020 w Dubaju. Autorskie projekty organizacji to m.in. Bielskie Spotkania Młodzieży, czy Zadziw Mikołaja, czyli zaprezentuj się na 100 proc. – akcji, podczas której już od 3 lat bielskie przedszkola i podstawówki piszą swoje biznesplany i zgodnie z nimi przygotowują prezentacje oceniane m.in. przez Prawdziwego Mikołaja z Laponii.
Unitalent wspiera też najmłodszych, również małych uchodźców wojennych z Ukrainy, którym ad hoc stworzył punkt przedszkolny.
Fundacja nie zapomina jednak o młodych talentach, wspiera m.in. wokalistkę Marię Martyniuk, aktorów z Teatru The MASK, harcerzy z bielskiej chorągwi. Jest też partnerem różnego rodzaju warsztatów, zawodów sportowych i akcji społecznych.